laptop

Gyakori laptop hibák és megelőzésük

Laptopjaink nagyban megkönnyítik munkánkat, vagy szórakozásunkat teszik lehetővé, ezért jelenlétük annyira megszokott és mindennapi, hogy sokszor akkor fogjuk fel igazán a jelentőségüket, amikor már nem képesek mindennapi feladatukat ellátni. Hogy pontosan miért válnak használhatatlanná, annak több oka is lehet, de sokszor kis odafigyeléssel megelőzhető lenne az elvesztésük.

Mik a leggyakoribb problémák?

A legtöbbször előforduló hibák a gép túlmelegedésére vezethetőek vissza. Sok tényező okozhatja, vagy járulhat hozzá és több problémát is okozhat és akár a készülék kukába dobásához is vezethet. Leggyakrabban az a helyzet áll elő, hogy a felület amire a készüléket helyezzük használat közben, apró kis szösz és anyag darabokat tartalmaz, ezeket az apró anyagokat a gép hűtő rendszere beszívja. A hűtő rendszerben található bordákon ezek az apró anyagok elakadnak, és felgyülemlenek. Az összegyűlt darabkák lerakódnak, majd gátolják a levegő szabad áramlását, fojtva ezzel rendszerünk hűtését. Így a készülék hűtése már nem lesz optimális, a rendszerben lévő ventilátorunk arra kényszerül, hogy folyamatosan magasabb teljesítménnyel dolgozzon, amire alapvetően nem lenne szükség. A megnövekedett igénybevételnek köszönhetően a ventilátorunk hamarabb is feladhatja a küzdelmet, mint, amire alapból kitalálták. Az optimális hűtés elvesztésével a hűtésre szoruló eszközök nem a megfelelő hőfokon dolgoznak, ez gyakran a grafikus chip lapról való felolvadásához vezet. Ennek a hibának a javítása nagyon költséges, sokszor meg sem éri elvégezni a javítást. Másik forrása a problémának általában a hűtő rendszer elemei és a hűteni kívánt alkatrészek közötti közeg, a paszta, elveszti minden nedvesség tartalmát és megszárad, így viszont már nem képes teljeskörűen ellátni feladatát és nem biztosít megfelelő hűtést a gép eszközeinek. Senki nem szeret nagy hőségben megszakadni a munkától és ha szeretne sem bírná úgy a terhelést mint optimális hőmérsékleten. Ugyan ez a helyzet készülékünk alkatrészeivel, és ezért dolgoznak lomhábban, ha nincs biztosítva számukra a kényelmes hőmérséklet. Márpedig ha lomhábban dolgoznak, akkor lassul rendszerünk működése és a megszokott tempó máris a múlté és jön a hosszú töltési idő, és a vele járó idegeskedés.

Mit tehetünk, hogy megelőzzük ezen gyakori hibák kialakulását?

Először olyan felületet kell választanunk gépünk számára, ami szilárd anyagú, így elkerülhető az a veszély, hogy a puha felület felveszi a készülék alakját és körülöleli azt, ezáltal megszüntetve a levegő szabad áramlását. Ezen felül sokat segíthet egy laptop hűtő állvány beszerzése, ez biztosítja, hogy a készülék járatai mindig szabadok legyenek, és saját ventilátorukkal segítik a levegő megfelelő keringetését. Ezt persze kiegészítésként szabad csak használni, hiszen nem pótolja a tényleges megoldást. Teljes mértékben csak a teljes rendszer tisztítása és a paszta újra felvitele előzheti meg ezeket a problémákat. Érdemes évente, vagy, ha tudjuk, hogy a készülék környezetében magasabb a por és egyéb szennyeződés előfordulása, akkor sűrűbben alávetni készülékünket egy teljes körű hűtő rendszer tisztításnak. Fontos még a hűtő paszta minőségének szinten tartása is, ha nem megfelelő azt is újra kell kenni.

Mivel a készülékek teljesen eltérő kialakulásúak lehetnek (akár azonos márka esetében is óriási különbségek lehetnek) és ha nem tudjuk, hogyan szedjük szét szakszerűen gépünket, akkor érdemesebb az ilyen jellegű munkát szakemberre bízni, nehogy több kárt okozzunk, mint hasznot.

Szervizünkben már találkoztunk a nem megfelelő szét- vagy összeszerelés okozta problémákkal, ezekről következő cikkünkben írunk majd további gyakori hibákkal és megelőzésükkel egyaránt.

Kosár

close